Warning: realpath(): open_basedir restriction in effect. File(/home/klient.dhosting.pl/whatnext/cdn.whatnext.pl/public_html/uploads) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/whatnext/betawn.dkonto.pl/:/home/klient.dhosting.pl/whatnext/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom) in /home/klient.dhosting.pl/whatnext/betawn.dkonto.pl/public_html/web/wp/wp-includes/functions.php on line 1992
WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dzięki temu wideo możecie zobaczyć Księżyc z perspektywy łazika

Ostatni raz astronauci chodzili po Srebrnym Globie w grudniu 1972 roku. Nagrywając swoje poczynania, korzystali ze sprzętu, który nie zapewniał zbyt wysokiej jakości materiałów. Teraz jednak sytuacja się zmieniła.

Wszystko za sprawą sztucznej inteligencji, którą eksperci wykorzystali tak, byśmy mogli poczuć się niczym na powierzchni Księżyca. Materiał ukazał się w serwisie YouTube i pochodzi z misji Apollo 16. Pierwotnie zarejestrowany na 16-milimetrowym filmie z prędkością zaledwie 12 klatek na sekundę, film z księżycowego łazika został zwiększony do rozdzielczości 4K i „podniesiony” do 60 klatek na sekundę.

Materiał filmowy został zsynchronizowany z oryginalnym dźwiękiem ze wspomnianej misji. W efekcie możemy poczuć się tak, jak astronauci sprzeda ok. 50 lat, którzy stawiali pierwsze kroki na powierzchni naszego naturalnego satelity. I choć dla zwykłych obywateli taka możliwość zapewne przez długi czas jeszcze nie nadejdzie, to dzięki technologii możemy mieć namiastkę prawdziwych emocji.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News