Warning: realpath(): open_basedir restriction in effect. File(/home/klient.dhosting.pl/whatnext/cdn.whatnext.pl/public_html/uploads) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/whatnext/betawn.dkonto.pl/:/home/klient.dhosting.pl/whatnext/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom) in /home/klient.dhosting.pl/whatnext/betawn.dkonto.pl/public_html/web/wp/wp-includes/functions.php on line 1992
WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test dysku zewnętrznego WD_Black P50 2 TB

WD_Black P50 2 TB to jeden z najszybszych zewnętrznych dysków USB-C na rynku. Czy rzeczywiście testy potwierdzą deklarowane przez producenta prędkości?

Wygląd i specyfikacja WD_Black P50 2 TB

Dysk otrzymałem w zestawie z dwoma kablami – USB-C -> USB-C oraz USB-C -> USB-A. Możecie więc go podłączyć do każdego komputera. Oczywiście przy wolniejszych portach dysk będzie wolniej chodził, więc polecam podłączać go do portu USB-C 20 Gb/s (USB 3.2 Gen 2×2).

Dysk wygląda gamingowo. Jest cały czarny, ale białe napisy oraz specjalnie wykonana obudowa nadają mu charakteru. Na dole obecne są także antypoślizgowe wyłożenia oraz otwory wentylacyjne. Obudowa jest odporna na uderzenia, co jest z pewnością sporym plusem. Sam dysk ma tylko wyjście USB-C. O jego pracy informuje biała dioda.

Producent deklaruje całkiem spore prędkości – odczyt do 2000 MB/s. O prędkości zapisu producent nic nie wspomina. W środku znajduje się dysk NVMe, stąd jest możliwość uzyskania takich wyników. Dokładne wymiary dysku to 118 mm x 62 mm x 14 mm. Warto też pamiętać, że oprócz PC WD_Black P50 2 TB jest kompatybilny z konsolami – PS4 i Xbox One. Realna pojemność dysku to 1,81 TB. WD udziela na swój produkt 5 lat gwarancji.

Platforma testowa

Testy WD_Black P50 2 TB

Czas i prędkość kopiowania pliku 9,31 GB z dysku Samsung 970 Evo NVMe 1 TB na WD_Black P50 2 TB: 9 s, 1034 MB/s

Czas i prędkość kopiowania pliku 9,31 GB z WD_Black P50 2 TB na dysk Samsung 970 Evo NVMe 1 TB: 11 s, 846 MB/s

Czas i prędkość kopiowania paczki 5189 plików 11,1 GB z dysku Samsung 970 Evo NVMe 1 TB na WD_Black P50 2 TB: 20 s, 555 MB/s

Czas i prędkość kopiowania paczki 5189 plików 11,1 GB z WD_Black P50 2 TB na dysk Samsung 970 Evo NVMe 1 TB: 21 s, 528 MB/s

Dysk rzeczywiście prezentuje świetną wydajność. W testach odczytu i zapisu sekwencyjnego wyniki są bliskie 2000 MB/s, co pokazuje możliwości dysku. W testach rzeczywistych jest trochę gorzej. W szczególności przy paczkach plików prędkość spada do ok. 550 MB/s, natomiast to jest i tak świetna wydajność. Z takimi prędkościami spokojnie na dysku możecie zainstalować gry, programy czy korzystać z niego tak jak ze zwykłego dysku wewnętrznego.

Podsumowanie testu WD_Black P50 2 TB

WD_Black P50 2 TB kosztuje ok. 2000 zł. Cena jest bardzo wysoka, ale wcale nie wyższa niż u konkurencji, która również oferuje 2 TB dyski SSD USB-C o wysokiej prędkości. Konstrukcja od WD jest bardzo dobrze wykonana. Obudowa jest odporna na uderzenia, a całość ma ciekawy wygląd. Nie musicie się więc obawiać przenoszenia dysku w plecaku czy torbie.

W testach dysk wypadł naprawdę znakmicie. Wyniki benchmarków pokazują, że przy zapisie i odczycie sekwencyjnym prędkości mogą sięgnąć blisko 2000 Mb/s. W testach kopiowania było już trochę gorzej, ale nadal wyniki są znakomite jak na dysk zewnętrzny. Na WD_Black P50 2 TB możecie więc spokojnie trzymać gry czy różne aplikacje. Także jego zapełnianie powinno odbywać się raczej szybko.

WD_Black P50 2 TB to z pewnością konstrukcja warta polecenia. Jeśli szukacie bardzo szybkiego zewnętrznego dysku USB-C to zdecydowanie polecam Wam ten zakup.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.