Warning: realpath(): open_basedir restriction in effect. File(/home/klient.dhosting.pl/whatnext/cdn.whatnext.pl/public_html/uploads) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/whatnext/betawn.dkonto.pl/:/home/klient.dhosting.pl/whatnext/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom) in /home/klient.dhosting.pl/whatnext/betawn.dkonto.pl/public_html/web/wp/wp-includes/functions.php on line 1992
WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ta farba pomoże w walce z upałami. Odbija aż 98% promieni słonecznych

Naukowcy wiedzą, że pokrywanie budynków białymi, odbijającymi światło słoneczne farbami, umożliwia utrzymanie ich w odpowiednio niskiej temperaturze.

Niedawno nastąpił duży postęp w tej dziedzinie, ponieważ powstał nowy rodzaj niezwykle białej farby, która odbija prawie całe napływające promieniowanie słoneczne. Już wcześniej, bo w 2012 roku, jedno z badań NASA wykazało, że białe powierzchnie mogą obniżyć temperatury notowane na dachach w Nowym Jorku średnio o 24 stopnie Celsjusza.

Z artykułu opublikowanego na łamach Joule wynika, iż naukowcy z sukcesem zastąpili tlenek tytanu przy pomocy pigmentu zwanego barytem. Wykorzystali również teflon i poli(tetrafluoroetylen). Badacze związani z projektem ograniczyli też liczbę spoiw polimerowych w farbie, które zazwyczaj służą do pochłaniania ciepła.

Czytaj też: Podano ile zgonów wywołała fala upałów swe Francji

Wprowadzone zmiany zaowocowały powstaniem niezwykle białej farby o znacznie lepszych właściwościach chłodzących. Podczas testów okazało się, że odbija ona nawet 98% promieni słonecznych. Taki materiał mógłby odegrać ważną rolę w obniżeniu kosztów i skuteczności chłodzenia budynków, poprzez ograniczenie stosowania klimatyzatorów i innych systemów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News