Warning: realpath(): open_basedir restriction in effect. File(/home/klient.dhosting.pl/whatnext/cdn.whatnext.pl/public_html/uploads) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/whatnext/betawn.dkonto.pl/:/home/klient.dhosting.pl/whatnext/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom) in /home/klient.dhosting.pl/whatnext/betawn.dkonto.pl/public_html/web/wp/wp-includes/functions.php on line 1992
WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Szef Roskosmosu określił Wenus mianem „rosyjskiej planety”

Dmitrij Rogozin, znany z niekonwencjonalnych wypowiedzi i niezbyt przychylnej zachodowi retoryki, zapowiedział, że Rosja chce wysłać sondę na Wenus. Ma to być osobna misja obok innej, zwanej Wenera-D, w której udział mają wziąć również Stany Zjednoczone.

Tym razem Rogozin postanowił podsycić atmosferę za sprawą słów, w których określił Wenus rosyjską planetą. Uargumentował to m.in. faktem, że to właśnie Związek Radziecki był pierwszym i jedynym jak do tej pory krajem, któremu udało się dostarczyć działającą sondę na powierzchnię Wenus.

Atmosfera Wenus składa się prawie w całości z dwutlenku węgla, a sama planeta jest uważana za najgorętszą w całym Układzie Słonecznym. Kiedy jednak naukowcy natrafili na sygnatury fosforowodoru na wysokości kilkudziesięciu kilometrów od powierzchni, pojawiły się głosy, że w tamtejszej atmosferze może występować życie.

Czytaj też: Sonda BepiColombo przeleci niedługo obok Wenus. Czy wykryje oznaki życia?

Mariner 2 był pierwszym statkiem wystrzelonym przez ludzkość, który dokonał przelotu w pobliżu Wenus. NASA osiągnęła ten cel w 1962 roku, lecz to Związek Radziecki – za sprawą misji Wenera – doprowadził do lądowania osiem lat później. Kolejna sonda, czyli Wenera 9, wykonała z kolei jedyne jak dotąd zdjęcia powierzchni Wenus.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News