Warning: realpath(): open_basedir restriction in effect. File(/home/klient.dhosting.pl/whatnext/cdn.whatnext.pl/public_html/uploads) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/whatnext/betawn.dkonto.pl/:/home/klient.dhosting.pl/whatnext/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom) in /home/klient.dhosting.pl/whatnext/betawn.dkonto.pl/public_html/web/wp/wp-includes/functions.php on line 1992
WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Na niebie ukrywała się ogromna struktura. Nie uwierzycie, jaki ma rozmiar

Trójwymiarowe mapy wszechświata ujawniły jedną z największych struktur kosmicznych, jakie kiedykolwiek odnaleziono. Chodzi o coś, co przypomina ścianę rozciągającą się na długości 1,4 miliarda lat świetlnych. W jej skład wchodzą setki tysięcy galaktyk.

Formacja, którą określono mianem ściany bieguna południowego, przez długi czas pozostawała niewykryta, ponieważ jej spora część znajduje się pół miliarda lat świetlnych za naszą galaktyką. Pod względem rozmiarów, może to być szósta co do wielkości odkryta strukturą kosmiczna.

Do stworzenia wspomnianej mapy wykorzystano niedawno przeprowadzone obserwacje nieba. Ich celem było przyjrzenie się regionowi zwanemu strefą unikania. Jest to obszar w południowej części nieba, w którym jasne światło Drogi Mlecznej blokuje znaczną część tego, co znajduje się w pobliżu.

Czytaj też: Ogromna gwiazda z lokalnego wszechświata zniknęła w tajemniczy sposób

Nowa mapa ukazuje ogromne ilości materii skupionej w najbardziej wysuniętym na południe punkcie nieba i częściowo rozciągającym się na północ. Co ciekawe, zespół badawczy przyznaje, że nie ma pewności co do tego, czy udało się objąć zasięgiem całą „ścianę”. Może się więc okazać, iż opisywana struktura jest jeszcze większa.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News