Warning: realpath(): open_basedir restriction in effect. File(/home/klient.dhosting.pl/whatnext/cdn.whatnext.pl/public_html/uploads) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/whatnext/betawn.dkonto.pl/:/home/klient.dhosting.pl/whatnext/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom) in /home/klient.dhosting.pl/whatnext/betawn.dkonto.pl/public_html/web/wp/wp-includes/functions.php on line 1992
WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ta skamielina zawiera jednego z najstarszych ciężarnych ichtiozaurów

W górach Nevady, na wysokości ponad 1800 metrów, paleontolodzy znaleźli coś, co wydawało się być skamieniałymi pozostałościami kręgosłupa ichtiozaura. Niektóre dowody sugerowały nawet, że ten pływający, prehistoryczny gad był w ciąży.

Co ciekawe, zwierzę było drugim najstarszym ciężarnym osobnikiem jakiego kiedykolwiek znaleziono. Gatunek był też nieznany, a jego identyfikacji dokonano dopiero teraz. Do tej pory najstarszym ciężarnym ichtiozaurem był ten pochodzący sprzed 249 mln lat, znaleziony w Chinach. Znalezisko z Nevady liczy odrobinę mniej, bo 246 mln lat. Paleontolodzy przypisali zwierzę do gatunku Cymbospondylus duelferi.

Objęty badaniami osobnik ma „zaledwie” 3,6 m długości, co jest stosunkowo niewielką wartością, gdy porównamy go z innymi ichtiozaurami, które liczyły nawet 18 m długości. 2,5-centymetrowe zęy z pewnością pomagały mu w polowaniach na ryby czy kalmary występujące w morzu pokrywającym tereny dzisiejszej Nevady.

Czytaj też: Jak bardzo pechowe były okoliczności, w których wyginęły dinozaury?

Warto podkreślić, iż ok. 252 mln lat temu doszło do masowego wymierania, które spowodowało wyginięcie nawet 96% gatunków. Fakt, że ichtiozaury o ogromnych rozmiarach i różnorodności zostały znalezione kilka milionów lat później, sugeruje, że zwierzęta te ewoluowały stosunkowo szybko. Jedną z tych adaptacji były prawdopodobnie żywe narodziny, stanowiące przeciwieństwo składania jaj, tak jak to robią np. żółwie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News