Warning: realpath(): open_basedir restriction in effect. File(/home/klient.dhosting.pl/whatnext/cdn.whatnext.pl/public_html/uploads) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/whatnext/betawn.dkonto.pl/:/home/klient.dhosting.pl/whatnext/.tmp/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/share/autoindex:/usr/local/php/:/dev/urandom) in /home/klient.dhosting.pl/whatnext/betawn.dkonto.pl/public_html/web/wp/wp-includes/functions.php on line 1992
WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Obiekty takie jak Oumuamua występują rzadko. Wiemy też, jak mógł on powstać

Naukowcy sądzą, że Oumuamua, gigantyczny obiekt w kształcie cygara, który przybył do nas spoza Układu Słonecznego, mógł być bardzo rzadko występującym fragmentem lodu wodorowego.

Co ciekawe, jest tylko kilka miejsc we wszechświecie, w których takie obiekty mogłyby powstać. Jeśli jednak Oumuamua byłaby złożona z lodu wodorowego, to jej zachowanie byłoby wtedy znacznie bardziej zrozumiałe. Chodzi m.in. o obserwowane przyspieszenie, którego doświadczył nasz „gość”. Właśnie wodór mógłby pełnić rolę takiego napędu.

Warto podkreślić, iż wodór nie krzepnie łatwo. Aby tak się stało, musi osiągnąć temperaturę o zaledwie kilka stopni wyższą od zera aboslutnego. Przypominamy, że taka wartość to dokładnie -273,15 stopnia Celsjusza, co jest najniższą temperaturą we wszechświecie. Można ją osiągnąć tylko w gigantycznych strukturach chmur molekularnych.

Czytaj też: Dokąd zmierza kometa pozasłoneczna, która niedawno odwiedziła nasz układ?

Badacze sądzą, że Oumuamua początkowo była obłokiem złożonym z pyłu i wodoru, który połączył się podczas przelotu przez jeden z takich obłoków. Problem w tym, iż są to jedynie przypuszczenia, które ciężko będzie udowodnić.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News